Omerčić je u predavanju predstavio širi kontekest događanja u Evropi i Jugoslaviji krajem 1980-ih i početkom 1990-ih, te ukazao na metode pripreme za činjenje velikih ratnih zločina. Posebnu pažnju je posvetio modelu dehumanizacije „drugih“ čime su stvoreni uvjeti za nasilje i zločine nad tako dehumanihziranim zajednicama. U taj okvir je postavio i počinjenje zločina genocida u Bosni i Hercegovini 1990-ih godina.
U drugom dijelu predavanja, Omerčić je komentirao nekoliko važnih knjiga koje se bave genocidom u Bosni i Hercegovini, te pokazao na koji način se baze podataka Suda u Hagu mogu koristiti za istraživanje zločina genocida.
Nakon održanog predavanja vođena je kratka, ali sadržajna diskusija uz brojna pitanja prisutnih.
Moderator tokom predavanja je bio prof. dr. Husnija Kamberović, Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet.